Wielki Turniej Rycerski na Zamku w Iłży

Mocnym akcentem rozpoczęliśmy sezon pokazów w 2014. Wystąpiliśmy w 9 konnym zespole na XVII Turnieju Rycerskim na zamku w Iłży.
Do żelaznego składu dołączyli Bartosz Korga i Jurek Misiura ze swoją Goldi.

Podczas turnieju odegraliśmy scenę wjazdu na zamek Króla Władysława Jagiełły oraz przyjęcia do herbów polskich bojarów litewskich - w oparciu o zachowane dokumenty unii horodelskiej 1413r.
Gwoździem programu był nasz turniej konny - kopyta rumaków bojowych znów załomotały na dziedzińcu iłżeckiego zamku, zmagaliśmy się w różnych konkurencjach, oceniała nas wspaniała loża dam.
Pierwszego dnia zwycięzcą został Bartłomiej Szeląg (Mszczuj ze Skrzynna) a w niedzielę bezkonkurencyjnym był Maciej Bury (Zawisza Czarny z Garbowa). Nowością były pergaminy, w których każdy z rycerzy dowodził swego szlachetnego pochodzenia a herold turniejowy powagą swojego urzędu dopuszczał rycerzy do turnieju a następnie złożyliśmy przysięgę turniejową.
W Iłży zaprezentowaliśmy nasze nowe dzieło - formację lekkiej jazdy wzorowaną na racach serbskich z czasów bitwy pod Orszą 1514r. Jako, że rok 2014 Kasztelan Sandomierski Karol Bury ogłosił rokiem orszańskim, postanowiliśmy zrekonstruować prekursorów polskiej husarii, którzy właśnie w bitwie pod Orszą po raz pierwszy w sposób znaczący przyczynili się do zwycięstwa polskiego oręża.
Nasi racowie ubrani są w pikowane wełniane żupany, czapki magierki, walczą długą kopią, węgierską szablą i orientalnym łukiem. Charakterystycznym elementem jest lekka skośna tarcza.
W trakcie pokazów oprócz gonitw pokazaliśmy musztrę całego oddziału - niewielka przestrzeń iłżeckiego zamku była w całości wypełniona jednolicie wyglądającym, sprawnym wojskiem - efekt był piorunujący.
Zdjęcia dzięki: www.poszli-pojechali.pl