Liczymy na Państwa wsparcie w rozwoju naszej Izby Pamięci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Jeżeli macie Państwo jakieś informacje o członkach rodziny bądź znajomych, którzy służyli w 14 Pułku Ułanów bądź innych pułkach kawalerii II RP prosimy o kontakt.

Otwarcie Izby Pamięci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich

11 listopada 2012 roku otwarliśmy Izbę Pamięci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Kamienicy Oleśnickich na rynku Starego Miasta w Sandomierzu. Uroczystego otwarcia w obecności Rodzin Jazłowieckich dokonał Pan Jan Gromnicki - prezes Rodziny Jazłowieckiej będącej kontynuatorem działalności Kół Pułkowych żołnierzy 14 PUJ oraz Pani Zofia Rutkowska, sandomierzanka - żona plutonowego 14 PUJ Stanisława Rutkowskiego.

W Izbie Pamięci eksponujemy pamiątki po Ułanach Jazłowieckich z naszego regionu, prezentujemy umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie Pułku z lat 1918-1939. Szczególnie cenną jest ekspozycja zdjęć i życiorysów Ułanów Jazłowieckich pochodzące od rodzin ułanów do których udało nam się dotrzeć. Przypominamy tym samym fakt, że z ziemi sandomierskiej był prowadzony nabór do służby wojskowej min. do 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich stacjonującego we Lwowie.

Pielęgnując tradycje 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich i jego żołnierzy staramy się zgłębiać historię 14 Pułku, kontakty z rodzinami Ułanów Jazłowieckich dają nam bezcenne możliwości poznania faktów z życia Pułku.30 marca 2013 roku spotkaliśmy się z kpr. Wacławem Majewskim - 102 letnim weteranem 14 Pułku - poznaliśmy szczegóły z jego służby wojskowej w szwadronie CKM 14 PUJ latach 1932-33 oraz ze łzami w oczach wznieśliśmy kieliszki do toastu "za 14 Pułk" wzniesionego przez naszego gospodarza - to wydarzenie zostanie nam w pamięci do końca naszych dni. Liczymy na Państwa wsparcie w rozwoju naszej Izby Pamięci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Jeżeli macie Państwo jakieś informacje o członkach rodziny bądź znajomych, którzy służyli w 14 Pułku Ułanów bądź innych pułkach kawalerii II RP prosimy o kontakt.